Wymiana uczniów z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu do Belgii

Dodał: admin 29 marca 2023 09:45

Belgia nie jest państwem od morza do gór,

to nie jest przeorana dramatem losów wspólnota między rzekami,

to nie jest ojczyzna pól bitewnych, to jest przede wszystkim stan ducha.

Marek Orzechowski Belgijska melancholia. Belgia dla nieprzekonanych

Wymiana uczniów z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu do Belgii rozpoczęła się 18.03.2023 r. W sobotę, o godzinie 13:30 spotkaliśmy się pod Miejskim Centrum Kultury, następnie pojechaliśmy na lotnisko w Krakowie. Nasz lot do Brukseli upływał w dobrych nastrojach. Do Beveren dotarliśmy ok. godziny 22.00. Niedzielę spędziliśmy z goszczącymi nas rodzinami, wiele osób zobaczyło Holandię lub podziwiało belgijskie plaże.

BelgiaOpracowanie i edycja filmu: Jakub Ptak kl. 3c

W poniedziałkowy poranek spotkaliśmy się w szkole Saint-Maarten Bovenschool, gdzie łamaliśmy sobie języki na lekcji niderlandzkiego. Potem, jak w piosence Katie Melua, rowerami przemierzyliśmy trasę do De Ster. Tam rozpoczęła się rywalizacja z naszymi rówieśnikami z Belgii, Włoch, Hiszpanii, Czech i Słowacji. Zmagania dotyczyły różnych dyscyplin, np. piłki nożnej, przeciągania wstążki, skoków w worku. We wtorek udaliśmy się do Brugii i Gandawy. Te malownicze miejscowości poznawaliśmy dzięki grom ulicznym, zdobywając hasła do krzyżówek. Miasta te zrobiły na nas ogromne wrażenie. Urzekły nas piękne budynki w gotyckim i renesansowym stylu. Po sporym wysiłku fizycznym, jakim okazały się atrakcje z poprzednich dni, we środę mieliśmy okazję do aktywności intelektualnej, biorąc udział w symulacji Parlamentu Europejskiego. Mogliśmy projektować ustawy dotyczące aktualnych problemów, m.in. racjonalnego gospodarowania wodą, migracji, równouprawnienia, ekologii i bezpieczeństwa w Internecie. Następnie, na info-sesji, poznaliśmy szczegóły i ciekawostki na temat funkcjonowania Unii Europejskiej.

Kolejny dzień okazał się równie interesujący. We czwartek braliśmy bowiem udział w warsztatach humanistycznych, podczas których poznaliśmy kulturę i historię Belgii. Skosztowaliśmy także czekolady i truskawek z Flandrii. Po przerwie na lunch rozpoczęliśmy grę terenową po urokliwym Beveren. Wieczorem udaliśmy się na kręgle, gdzie wspólnie spędziliśmy niezapomniane chwile.

W piątek, na rowerach, które stały się naszym ulubionym środkiem lokomocji, udaliśmy się do Antwerpii. Zobaczyliśmy wszystkie charakterystyczne lokalizacje drugiego największego miasta w Belgii. Antwerpia jest od wieków miastem o międzynarodowej renomie, była i jest znana ze wspaniałej sztuki, portu i centrum handlu diamentami. Wieczorem odbyło się podsumowanie wymiany oraz impreza pożegnalna.

W sobotę rano wyjechaliśmy do Brukseli. Mieliśmy okazję zobaczyć piękną starówkę, a także zwiedzić Parlamentarium. O godzinie 17.00 udaliśmy się na lotnisko Charleroi, skąd mieliśmy lot powrotny do Polski.

Podczas tego aktywnego tygodnia poznaliśmy wiele wspaniałych osób z wielu państw, nawiązaliśmy przyjaźnie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodzin z Belgii. Dziękujemy także opiekunom: prof. Joannie Wagner- Podlipni oraz prof. Rafałowi Zwinczakowi, bez których ta wymiana by się nie odbyła.

tekst: Kinga Moskalik kl. 3d